Döşemenizi Nasıl Seçersiniz

ahşap parke fiyatları

Eviniz için doğru zeminleri seçmek, hazırlıklı değilseniz biraz zahmetli olabilir. Sonuçta bir zemin, bir evde oldukça kalıcı bir malzeme. Çoğu durumda, kurulduktan sonra kolayca değiştirilemez ve fikrinizi değiştirmek veya sonradan hataları düzeltmek çok pahalı olabilir. Ne seçeceğinize karar verirken, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır.

Görünümü Seçin

Belirgin olanı ortadan kaldırmak için önce nasıl bir görünüm elde etmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu, çoğu insan için ilk adım olacak ve ister peluş bir halı ister zarif bir parke olsun, ideal yüzeylerinin kafasındaki resmin bir parçası. Odadan odaya değişebilir; Örneğin halı, mutfakta temizlenmesi en kolay yüzey değildir, ancak genel bir his ve görünüm tercihi olacaktır. Evinizin ışık dağılımını nasıl karşılayacağını ve duvarların kapalı ve dar mı yoksa geniş açık odalarınız mı olduğunu düşünün.

His Seçin

Doku ve konfor, genellikle insanların arzu listesinde bir sonraki sırada yer alır. Zemininizi şimdi nasıl kullandığınızı ve gelecekte nasıl kullanılabileceğini düşünün. Evde ayakkabı giyiyor musun? Küçük çocuklarınız var mı? Kimileri halının süngerimsi yumuşaklığını ayak altında tercih eder; diğerleri sert döşeme tahtalarının sağlam hissini tercih eder. Evinizin akustiğini de düşünmeyi unutmayın. Ayak sesleri muhtemelen ne kadar uzağa taşınır? Kötü yalıtılmış bir zemin, ısıtma ve soğutma faturalarında büyük bir tahliye olabilir. Zemin ısıyı ne kadar iyi düzenler? Sizi kışın dondurup yazın yakacak mı?

Temizlik

Görünüm ve hisse karar verdikten sonra, muhtemelen bir veya iki çeşit yüzeye yöneliyorsunuzdur. Dikkate almanız gereken bir sonraki şey, zeminin ne kadar kolay temizleneceği ve uzun vadede ne kadar dayanıklı olacağıdır. Harika görünmesini sağlamak için çok fazla bakım gerektiren bir zemin eninde sonunda bir yük haline gelir, ancak yoğun bakımdan sonra bile korkunç görünen bir zemin sizi daha da fazla hayal kırıklığına uğratır. Çizilmeye karşı dayanıklılık, kendi benzersiz bakım gereksinimlerine tabi olan halı hariç, hemen hemen her döşeme tipi için önemli bir husustur.

Bütçe

İdeal zemin yüzeyleri zihninizde iyice yerleştiğinde, gerçekçi olup olmadıklarını görmenin zamanı geldi. Evinizin her yerinde sedef kakmalı el oyması maun parke harika bir fikir gibi görünebilir, ancak çoğu için bu, zemin kaplama fiyatları skalasının en uç noktasında olacaktır. Vinil, gereksinimlerinize uygun bir desen bulabilmeniz koşuluyla, böyle bir görünüm elde etmenin çok daha ucuz bir yoludur.

Güvenlik 

Çoğu insan güvenliği her şeyden sonra düşünmeye meyillidir. Özellikle taş veya fayans gibi çok sağlam zeminlerle uğraşırken güvenlik yine de önemli bir husus olmalıdır. Kayma direnci, nem direnci ve bazı durumlarda yastıklama, karar verme sürecinin geri kalanıyla birlikte değerlendirilmelidir.