Ahşap Parke Seçimi Nasıl Yapılır

ahşap zemin kaplama

Ahşap zeminler, çok uzun zamandır temel bir döşeme seçeneği olmuştur. Çekicidirler ve çok dayanıklı olmalarının yanı sıra her odaya sıcaklık hissi verirler. Sadece ülke çapındaki bazı eski tarihi evlere bir bakın ve yüzlerce yıl dayanan ahşap zeminler bulacaksınız.

Nerede Kullanılır

Ahşap döşeme mutfaklar, oturma odaları, banyolar ve çocuk odaları dahil hemen hemen her odada kullanılabilir! Daha sağlıklı bir evi teşvik ederler çünkü ahşap zeminlerin bakımı kolaydır, temizlenmesi kolaydır ve göremeyeceğiniz yerlerde kir ve alerjenlerin birikmesine izin vermezler.

Ahşap döşeme, monte edildikleri her odada en büyük tasarım yüzeyi olduğu için, dolap ile birlikte tasarlanmalı ve o oda için taş işçiliği de planlanmalıdır. Daha sonra, zemin seçildikten sonra pencere ve kapı döşemenizi seçebilir ve boyayabilirsiniz. Bu, uyumlu ve zamandan bağımsız bir tasarım sağlar.

Ahşap Stilleri

Ahşap döşeme düşünüldüğünde, beyaz meşe ahşap zeminler veya kiraz ahşap zeminler gibi parke zeminler dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok farklı tür vardır. Parke zeminler çok yönlüdür ve hem resmi hem de gündelik ortamlar için kullanılabilir.

Daha otantik, tarihi bir görünüm arıyorsanız doğu akçamı ve uzun yapraklı çam gibi çam zeminleri de tercih edebilirsiniz.

Biraz daha fazla geçmişe sahip bir ahşap zemin ve / veya doğal bir patina ve karakter zenginliği sağlayan bir zemin arıyorsanız, geri kazanılmış bir ahşap zemin düşünebilirsiniz.

Ahşap Zemin Rengi

Farklı ahşap zemin stillerini değerlendirirken, doğal olarak her türün renk, doku ve düğüm gibi karakter açısından farklı görüneceğini unutmayın. Her bir ahşap ayrıca farklı bir leke ve mühürleyici alacaktır. Örneğin, aynı lekede bir akçaağaç ve beyaz meşe örneğine bakarsanız, oldukça farklı görünebilir.

Odanızda ne aradığınızı düşünmeniz önemlidir. Oda bol miktarda doğal ışık alacak şekilde büyük mü olacak? Öyleyse, koyu lekeli meşe parke zemin gibi daha kahverengi bir zemin düşünebilirsiniz. Yoksa kiraz ağacından zemin gibi daha kırmızımsı bir görünüme mi düşkünsünüz?

Zemin çok geniş bir yüzey alanı içerdiğinden, her bir tasarım öğesini ve zemininizle nasıl çalışacaklarını planlamak ve düşünmek çok önemli bir süreçtir. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca sahip olacağınız bir şeydir ve evinizde başka değişiklikler yapsanız da, genellikle parke zeminler uzun vadeli bir yatırımdır.

Sertlik
Bir ahşap zemin seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, ahşabın sertliğidir. Ahşap zeminler sertlik açısından farklılık gösterse de, ne kadar sert veya yumuşak olduğu için mutlaka bir zemin seçmenize gerek yoktur. İstediğiniz görünümü oluşturacak ve kurulacağı alanlara tutunacak bir zemin seçmek istiyorsunuz.

Şimdi, daha çağdaş veya resmi bir his için gidiyorsanız, çam zeminlerle eşanlamlı olan çukurlar ve oyuklar pek uygun olmayabilir. Bu durumda, hickory veya oak gibi bir parke zemin daha uygun olacaktır.

Masif veya Mühendislik
Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta ise masif ahşap zemin mi yoksa mühendislik ürünü bir ahşap zemin mi kullanacağınızdır. İkisi arasında seçim yapma kararı, birkaç farklı değişkene bağlı olacaktır - evinizin bulunduğu yer, mevsimsel değişiklikler, zemininizin mevsimden mevsime nasıl görünmesini istediğiniz ve kurulum yöntemi / alt döşemesi vb.

Doku

Daha eski görünen bir zemin size hitap eden ve yeni evinizin iç dekoruyla çalışan bir şeyse, elinizdeki yıpranmış bir ahşap zemin düşünebilirsiniz. Otantik ve antik bir görünüm için, rustik bir görünümü korurken, yıpranmış hickory döşeme mükemmel bir tasarım seçeneğidir. 

Özet

Ek bir not olarak, yalnızca mevcut en iyi ahşaptan yapılmış en kaliteli ahşap döşeme satın aldığınızdan emin olun. Bu, zemininizin ne kadar sağlam olduğunu, mevsimden mevsime nasıl performans gösterdiğini, dayanıklılığı, estetiği ve hatta bitirme işleminin kolaylığını etkileyecektir.

Tüm ahşaplar eşit yaratılmamıştır, bu nedenle ahşap zeminin nasıl yapıldığını, onu yapmak için hangi kaliteli malzemenin kullanıldığını, nasıl kurutulduğunu, hatta ağaçların nereden geldiğini anlamak için ödevinizi yapmak istersiniz. Ayrıca zemininizin kalifiye zemin kaplama firmaları tarafından döşenmesini istersiniz.

Doğru döşeme, doğru seçilir ve kurulursa birkaç ömür sürebilir ve evinizdeki herhangi bir odaya sıcaklık ve güzellik katar. Ahşabın sıcaklığıyla ilgili bir şey var.