Ahşap Zemin Kompozisyonları

ahşap zemin kaplama

Parke zeminler birçok evde popüler bir döşeme seçeneğidir. Dayanıklılık ve ek güzellik sunarlar. Ancak kafa karıştırıcı da olabilirler. Farklı çeşit ve türlerle, ahşap zeminler dünyasında gezinmek genellikle zor ve bunaltıcıdır. 

Masif Ahşap

Masif ahşap plakalar, tahtayı yapmak için mühendislik ürünü veya laminat gibi ilave malzemeler olmadan tek bir masif parke kullanılarak frezelendikleri için ahşap seçeneklerinin en "saf" dır. Bunlar genellikle tüm ahşap döşeme seçeneklerinin en pahalısıdır. Hasar görmeleri halinde yeniden zımparalanabilir ve yeniden cilalanabilirler ve beklenen uzun bir döşeme ömrü vardır, bu da ön maliyeti telafi edebilir. Çeşitli türlerde gelirler ancak en popülerleri meşe, akçaağaç ve kirazdır. Çevreye en duyarlı masif sert ağaç seçenekleri için, Ormancılık İdare Konseyi (FSC) mührünü ve ürünün taşınmasından kaynaklanan emisyonları azaltan yerli türleri arayın.

Mühendislik

İşlenmiş ahşap plakalar, tek bir sert ağaç yerine katmanlara sahiptir. Gözle görülebilen ve üzerine basılmış olan sert ağaç, farklı bir ahşap veya sunta çekirdeğinden oluşan bir kompozite yapıştırılır. Pek çok mühendislik ürünü ahşap, kurulumu oldukça kolay hale getiren bir tıklama ve kilit sistemine sahiptir. Bunların bir katı ahşap tabakası olsa da, bazı markalar hasar oluşursa yeniden bitirilemez, bu da tüm zeminin değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, Nevada'da bu önemli bir sorun olmasa da, nem değiştiğinde çok fazla daralmadıkları veya genişlemedikleri için masif ağaçlardan daha kararlı olarak kabul edilebilirler.

Laminat

Laminat parke seçenekleri genellikle yüksek yoğunluklu bir parçacık veya fiber levhadan yapılmış bir çekirdek kullanılarak yapılır, destek ile birlikte katmanlanır, görüntü katmanı ve yüksek ısıda birbirine bastırılmış koruyucu bir üst katman kullanılır. Birçok insan bu gerçek ahşap zeminleri dikkate almaz; ancak özellikle son baskı yenilikleriyle çok benzer bir görünüm veriyorlar. Genellikle vinil görünümlü benzerlerinden daha iyidirler ve çok az bakım gerektirirler. Yüksek trafikli alanlar için iyi seçeneklerdir. Hasar gördüklerinde yeniden zımparalanabilen veya yeniden cilalanabilen ahşap zeminlerin aksine, laminat zeminler olamaz. Bu seçeneği düşünüyorsanız bunu dikkate almalısınız.

Linolyum ve Vinil

Hiçbir şekilde ahşap zemin değiller, ancak daha ekonomik fiyat noktalarında parke zeminlerin görünümünü taklit ediyorlar. Genellikle parke zemine göre daha az bakım gerektirirler ve yüksek trafikli alanlarda iyi dururlar. Linolyum yeşil bir döşeme seçeneği olarak bile düşünülebilir!

NC Dünya Flor’da, hayalinizdeki evi yaratmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Hayalinizdeki ev de ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde işlevsel olmalı ve döşeme seçiminiz bunu yansıtmalıdır.