Ahşap Zeminler ve Enerji Verimliliği

ahşap parke

Ahşap doğal olarak enerji tasarruflu bir üründür, bu da ahşap zeminleri hava koşullarından adil bir şekilde gördüğümüz evler için mükemmel bir seçim haline getirir. Ahşap döşemenin enerji verimliliği, döşemelerin kışın daha sıcak ve yılın daha sıcak aylarında daha serin kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, ahşap zeminlerin enerji verimliliği çeşitli faktörlere bağlıdır: ağç tipi, ahşap kalınlığı, kurulum kalitesi ve alt zeminin kalitesi gibi...

Ahşap Zemin ve Enerji Transferi

Bir enerji türü olan ısı, çoğu ormanda nüfuz etmekte zorlanır. Sertağaçlar ısıyı iyi emen daha sert bir yüzey sunar, bu nedenle parke döşeme enerji tasarruflu döşeme için mükemmel bir seçimdir. Sertağaçlar soğuk aylarda evin içinde ısının korunmasına yardımcı olur ve mevsim değiştiğinde dışarıdaki yaz sıcağının eve girmesini engeller.

Sertağaç Zeminlerden En Çok Enerji Verimliliği Elde Etmek

Sertağaç zaten kışın ısıyı tutmakta veya yazın ısıyı engellemekte iyi olduğundan, genellikle parke zeminlerin enerji verimliliğini daha da artırabileceğinizi şaşırtır. Bu durumda odak noktası inşaat standartları üzerindedir. En büyük enerji kaybının nedenlerinden biri, kurulum işlemi sırasında ortaya çıkar ve uyum sorunlarından kaynaklanır.

İki tahtayı yan yana takmak oldukça kolay olsa da, parke kurur ve küçülür. Büzülme meydana geldiğinde, levhalar arasında boşluklar görülür ve ısı veya soğuk yapıya veya bir döşeme tahtası ile diğeri arasında sızabilir. Çok seviyeli özelliklerde ısı, kötü kurulmuş zeminlerden ve yapının bir sonraki seviyesine yükselir. Ahşap zeminlerin nasıl genişlediğini ve daraldığını anlayan NC Dünya Flor gibi bir şirketle çalışmak, döşeme tahtaları arasındaki boşlukları ortadan kaldırmaya ve enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

Sertağanın enerji verimliliğinin son bileşeni alt döşemesidir. İyi alt döşeme sağlam, iyi yapılmış ve dikkatle monte edilmiştir. Zayıf alt döşeme, gıcırdama seslerine, döşeme arasındaki boşluklara neden olur ve hatta parke döşemelerin eğilmesine neden olabilir.