Balkon Zemin Kaplamasının Farklı Çeşitleri

balkon zemin kaplama

Balkon zemin kaplama türleri arasında seramik, vinil, terracotta ve geri dönüştürülmüş kauçuk karolar bulunur. Zemin seçimi, balkon tasarımına, kullanım amacına ve döşeme projesi için mevcut bütçeye bağlıdır. Balkon dekoru da özellikle balkonun oturma odası gibi bir alana bitişik olması durumunda karar vermede rol oynar. Kurulum kolaylığı, temizlik yöntemleri, balkon dekorasyonu ve mobilya gibi faktörler durumunuza en uygun balkon zemin türünü belirler.

Balkon yer karoları ile ilgili olarak kullanılan "seramik" terimi, porselen ve cam karolar dahil olmak üzere çeşitli karo türlerini içerir. Geleneksel seramik karolar, orijinal olarak, toz presleme olarak bilinen bir işlemde çok az su kullanılarak aşırı yüksek basınç altında sıkıştırılan kilden yapılır. Fayansların yüzeyleri bir sızdırmazlık ürünü ile perdahlanır ve tek fırında veya son derece yüksek sıcaklıkta fırında pişirilir. Bu, karoyu sert, gözeneksiz ve yer karosu olarak kullanım için dayanıklı hale getirir ve cam genellikle karoyu balkon dekoruna uydurmak için renk ve tasarım içerir. Porselen ve cam karolar, benzer bir işlem kullanılarak ince öğütülmüş kum ile yapılır.

Vinil balkon zemin karoları, son yıllarda seramik karoları taklit etmek için gelişmiştir, ancak ufalanma, çatlama, soğuk sıcaklık ve tıkanmış derz derzleri gibi dezavantajlar yoktur. Vinil karolar, dayanıklılık için baskılı bir tasarımla kaplanmış bir vinil destek tabakasıyla başlar. Bunu, karoyu yırtılmaya karşı koruyan bir şeffaf film tabakası ve son olarak pürüzsüz, çizilmeye karşı dayanıklı bir son kat sağlamak için bir şeffaf üretan tabakası takip eder. Fayansların döşenmesi kolaydır ve bazı tasarımlar parke veya seramik karolara oldukça benzer görünür.

Terracotta karolar fırınlanmış, kil esaslı, gözenekli ve kırsal balkon stiline uyan rustik bir görünüme ve hisse sahip sırsız karolardır. Genellikle el yapımı balkon döşeme karoları tasarımda düzensiz olabilir ve kil bileşenlerinin karışımı değişir, bu da bitmiş üründe hafif renk farklılıklarına neden olur. Bu karolar, hafif yaya trafiğine sahip ve hava koşullarına maruziyeti azaltılmış bir ev balkonunda kullanılabilir ve rustik görünüm balkon özelliklerinden biri haline gelebilir.

Geri dönüştürülmüş kauçuk, çevre dostu balkon döşeme karoları için modern bir seçimdir. Kauçuk karoların imalatı, kullanılmış lastiklerin parçalanmasından ve tüm çelik ve polyester elyafların çıkarılmasından ve ardından ısı uygulamasıyla karolara yeniden kalıplanmasından oluşur. Karolar, darbeyi emen ve çocukların oynayabileceği bir minder sağlayan bir zemin için kullanıcının yapıştırıcıya ihtiyaç duymadan döşemesini sağlayan birbirine kenetlenen bir tasarıma sahiptir. İç ve dış mekanlarda kullanıma uygun olan bu karolar hava koşullarına dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır.