Bodrum Zemin Bakımı İçin En İyi Uygulamalar

ahşap zemin kaplama

Bodrum döşemesinin bakımı zor olabilir. Evin herhangi bir yerinde zemin gibi süpürülemediği veya paspaslanamadığı için değil, bir bodrumla uğraşırken, aynı zamanda bir sınıf altı zeminin koşullarıyla da uğraştığınız için. Bu koşullar, değişken nemin yanı sıra beton temelin gözenekliliği yoluyla eve girebilecek nem ve su buharını içerir. Aşırı koşullar bazen su baskınına neden olabilir. Bodrumlarla ilişkili nem sorunları, büyük ölçüde sert parke zeminlerin dalgalanan koşullar altında eğilme ve bükülme eğilimi gösterdikleri için oraya yerleştirilememesidir. Neyse ki halı, fayans ve vinil gibi zeminler bodrum için iyi seçeneklerdir. Pek çok döşeme türü suya dayanıklı olsa da, bodrumunuzu beklenmedik su girişinden korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır. 

Uygun Dış Drenaj

Oluk boruları suyu temelinizden uzağa doğru değil, ona doğru hareket ettirmelidir. İyi bir kural, suyun evinizden en az beş fit uzakta serbest bırakıldığından emin olmaktır. Durum bu değilse, ucuz ve etkili olan oluk uzantılarını düşünün. Temelinizin etrafında su birikmesini önlemek için, dış zemin evinizden uzağa doğru eğimli olmalıdır. Genelde eğimi, her altı fit arazide altı inç düşecek şekilde eğmek isteyeceksiniz.

Nem Alıcıya Yatırım Yapın

Evinizde nemi güvenli seviyelerde tutmak için bodrumunuz için bir nem giderici almayı düşünün. Bu, küf oluşumunun ve nemin zeminlerinize zarar vermesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Mühür Delikleri

HVAC sisteminin bodrum katında olduğu varsayılırsa, sızdıran havalandırma delikleri aşırı nem kaynağı olabilir. Bunu akılda tutarak, havalandırma deliklerini kontrol ettiğinizden ve sızdıran alanları folyo bantla kapattığınızdan emin olun.

Boru İzolatörleri

Eski boruların yoğunlaşması ve su damlaması muhtemeldir. Ancak borular donarsa, patlamaları olasıdır. Her iki durum da evinizin bodrum zemini için sorun yaratabilir. Bu, boruların etrafına yerleştireceğiniz izolatörlerle basit bir düzeltme olabilir.

Buhar Bariyeri Altlığı

Beton gözeneklidir, bu da su buharının evinizin temelinden sızabileceği ve döşemenizi etkileyebileceği anlamına gelir. Bunun olmasını önlemenin kolay bir yolu, zeminlerinizi döşemeden önce bir buhar bariyeri indirerek önleyici tedbirler almaktır. Bu, su buharını uzakta tutacak ve döşemeyi tam üzerine kurmanıza izin verecektir.