Çevre Dostu, Sürdürülebilir Banyo İpuçları

zemin kaplama ürünleri

Banyonuz, dünyamızı koruyan ve geceleri biraz daha kolay uyumanıza yardımcı olan hem çevre dostu hem de sürdürülebilir yöntemleri kullanarak aynı zamanda muhteşem görünebilir ve çevre dostu olabilir.

Ancak, insanlar genellikle çevre dostu ve sürdürülebilir kelimeleri birbirinin yerine kullanabilirken, bu seçenekler arasında belirgin bir fark olduğunu bilmek önemlidir.

Sürdürülebilir Kaynaklar

Beton, cam, çelik, taş ve plastik sürdürülebilir malzemelere örnektir. Genel olarak, bunlar planlama ve geliştirme ile uzun bir süre boyunca büyük miktarlarda kullanabileceğimiz malzemelerdir. Sürdürülebilir yapı malzemeleri arasında çamur, saman, kereste, geri dönüştürülmüş ürünler ve yenilenebilir malzemeler gibi yenilenebilir yeşil malzemeler bulunur.

Sürdürülebilir malzemelerin mutlaka çevre dostu veya yeşil malzemeler anlamına gelmediğini anlamak önemlidir. Bir malzemenin sürdürülebilir olması, mutlaka çevre dostu olduğu anlamına gelmez.

Çevre Dostu Malzemeler

Eko ekolojinin kısaltmasıdır. Çevre dostu terimi, ürünün gezegen ve canlılar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacağını veya en azından olumsuz bir etkiye sahip olmayacağını gösterir. Çevre dostu ürünler yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve kullandığımızda çevreye zarar vermez. Buna geliştirme ve üretimin yanı sıra son kullanımları da dahildir.

Artık terminolojiden bazılarını elimizde tuttuğumuza göre, banyo yenileme ile uğraşırken kullanabileceğiniz birkaç ipucu. Bununla birlikte, banyo yenileme fiyatları için alışveriş yaptığınızdan ve önce bir bütçe belirlediğinizden emin olun; çevre dostu olmak kesinlikle para tasarrufu sağlayabilir, ancak çevre dostu malzemeler ve demirbaşlar dikkatle seçilmedikçe toplanabilir.

Çevre Dostu, Sürdürülebilir Banyolar için En İyi İpuçları

Banyonuzda değişiklik yaparken çevre üzerindeki etkinizi azaltmanın bazı yolları şunlardır.

Su Akışını Azaltın

Banyoların kaynak israfının en yaygın yollarından biri, su israfı - ve çoğu zaman - çok fazladır. Banyoda su tüketimi için en kolay düzeltmelerden biri, yüksek akan muslukları, tuvaletleri ve duş kafalarını değiştirmektir.

Duş Başlıkları

Herhangi bir ev geliştirme mağazasında çevre dostu, düşük akışlı bir duş başlığı satın alabilirsiniz. Bu basit değişiklik sadece banyonuza yeni bir görünüm katmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla atık su tasarrufu da yapabilir.

Musluklar

Su her yerde boşa gider. Birçok kişi, kullanılmasa bile dişlerini tıraş edip fırçalarken banyo musluklarını çalıştırır. bunu yaptıkları zaman, su tam anlamıyla boşa gider! Su israfını bu şekilde durdurmanın bir yolu, modern hareket algılamalı musluklar ile normal muslukları değiştirmektir. Hareket algılama muslukları sadece suya ihtiyaç duyulduğunda çalışır ve bu, banyo musluklarındaki boşa giden suyu neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

Düşük Akışlı Tuvaletler

Tuvaletlerin çok fazla su harcadığı bir sır değildir. Eski bir yüksek galon başına galonuz varsa, o zaman onu daha verimli çalışan bir tuvalete değiştirme zamanı gelmiştir. Bugünün tuvaletleri daha az su ile daha iyi çalışır, bu nedenle iki farklı yıkama seçeneği arasından seçim yapmanızı sağlayan bir tuvaleti tercih ettiğinizden emin olun. Bu şekilde gerekenden daha fazla su kullanmayacaksınız.

Doğal Malzemelerle Yeniden Yapılanma

Cam, metal, bambu, mantar ve porselenin hepsi sürdürülebilir ve çok çevre dostudur. Bu malzemeleri kullanmak banyonuza çarpıcı ve benzersiz bir görünüm kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda çevrenin korunmasına da yardımcı olur. Bunlar uzun süre dayanabilen malzemelerdir ve tekrar kullanılabilirler, bu nedenle çok uzun süre değer taşırlar.

Bu, malzemeleri değiştirmeye karar verdiğinizde banyonuzda büyük değişiklikler anlamına gelebilir, ancak yine de bir model veya yenileme planlıyorsanız, mümkün olduğunda doğal, sürdürülebilir malzemeler kullanmayı düşünün. Uzun vadede buna değeceğini göreceksiniz.

Radyant Isıtmalı Zeminler

Tüm evinizi yeniden şekillendiriyorsanız, parlak zeminler için hidro bazlı bir sistemle gitmek mantıklı olabilir. Bu şekilde, bu enerji tasarruflu ısıtma çözümünü tüm evinize koyabilirsiniz.

Bir tuvaleti kendi başına yeniden şekillendirirken, bunun yerine elektrikli versiyonu kullanarak parlak zeminler kurabilirsiniz. Elektrikli radyant döşeme, belirli bir odayı yerden yukarı ısıtma avantajına sahiptir. Bu tip ısıtma, eski moda süpürgelik ısıtma sisteminden daha verimlidir ve bazen kanaldan herhangi bir ısı kaybı olmaması nedeniyle cebri havaya göre daha verimlidir.

Uçucu Organik Bileşikler

Uçucu Organik Bileşikler (VOC'ler) çeşitli materyallerle çevreye salınır. Duş perdesi, boya ve diğer banyo eşyalarınız çevreye zararlı VOC'ler yaratarak tamamen önlenebilir kirliliğe neden olabilir.

Duş Perdeleri Bambu, hem çevre dostu hem de sürdürülebilir olduğu için duş perdeleri için çevre dostu bir seçenektir. Ayrıca yaygın olarak bulunur ve gerçekçi olarak fiyatlandırılır.

Boya, bazı boya türleri çevreye ve kullanıldığı alanlarda yaşayan insanlar için zararlıdır. Düşük VOC veya no-VOC İtalyan boya arayın - çevre ve içindeki insanlar için daha iyi bir seçim.

Döşeme

Vinili hemen listeden çıkaralım. Vinil çevre dostu bir tezattır ve çevre dostu bir banyo yaratmaya çalışan hiç kimse tarafından kullanılmamalıdır. Öte yandan, fayans ve taş banyoda döşeme malzemesi için mükemmel seçeneklerdir. Laminatlar, doğru üreticiyi ve suya dayanıklı bir ürünü bulabilirseniz, çoğu laminatın ıslak alanlarda kullanılmaması gerektiğini akılda tutarak başka bir seçenektir.

LED Ampuller Kullanın

Evinizdeki tüm ampulleri, kompakt floresan ampullerden (CFL) değil, LED ampullerle değiştirmeyi düşünün. CFL'lerin bir zamanlar enerji tasarrufu için harika bir enerji tasarruflu yol olduğu düşünülüyordu, ancak daha sonra bunları yapmak için kullanılan toksik malzemeler nedeniyle çevresel kirlenmeye neden oldukları gösterildi.

Umarım bu ipuçlarını uygulamaya koyar ve çevre için daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak bazı ek ipuçları ararsınız.