Doğal Bambu Döşemenin Artıları ve Eksileri

ahşap parke fiyatları

Sert ağaçlara çekici ve çevre dostu bir alternatif olan bambu, modaya uygun, çevre bilincine sahip ev sahipleri için hızla bir seçenek haline geliyor. Giderek daha popüler hale gelen bu zemin türü parke kadar çok yönlü olmasa da, birçok seçenek mevcuttur. İki ana bambu türü doğal ve karbonlaştırılmıştır ve bu seçimler arasındaki ana fark estetiği içerirken, maliyet ve dayanıklılıkta da önemli farklılıklar vardır.

Doğal Bambu Döşeme

Açık rengi ve karşılanabilirliği ile dikkat çeken doğal bambu döşeme, fiyat bilincine sahip ev sahipleri arasında popüler bir seçimdir.

Artıları: Doğal bambu inanılmaz derecede ekonomik ve çevre dostu bir döşeme malzemesidir. Aynı zamanda kötü şöhretli bir şekilde dayanıklıdır, birçok ev sahibi geleneksel parke döşeme gibi ağır kullanım için ayağa kalktığını bulmak için şaşırdı. Suya ve neme dayanıklı olduğu için doğal bambu banyolar ve mutfaklar için mükemmeldir.

Doğal bambu görünümü herkese hitap etmez, ancak birçok ev sahibi aslında doğal aydınlatmaya iyi katkıda bulunan saman benzeri rengini tercih eder. Bol miktarda pencereniz ve ışıklık varsa, doğal bambu evinizin iç mekanının hafif ve havadar hissini tamamlayabilir.

Eksileri: Doğal bambuların etkileyici dayanıklılığı, çukurları veya çizikleri düzeltmek için minimum zaman ve para harcayacağınız anlamına gelir, ancak maalesef, saf temizlikte tasarruf edilen çaba gösterilecektir. Toz ve kalıntılar doğal bambuda çok kolay görünür, çünkü rengi çok açıktır. Bambu açık rengi de karbonize bambu ile ilişkili daha derin renk tonu kadar sofistike veya çok yönlü olmadığı için sorunlu olabilir. Sonuç olarak, saman renkli bambu zeminlerinize uygun dekor bulmakta zorlanabilirsiniz.

Karbonize Bambu Döşeme

Bambu genellikle uzun süre buğulanır veya içilir. Karbonizasyon olarak bilinen bu işlem, aksi takdirde açık renkli bambuya, birçok ev sahibinin doğal bambu saman rengini tercih ettiği bir kehribar renk tonu verir. Karbonizasyon işlemi ayrıca malzemeyi yumuşatarak hasara karşı daha hassas hale getirir.

Artıları: Karbonize bambu zengin ve sofistike bir renge sahiptir ve bu nedenle lüks yemek odaları ve salonlar için mükemmeldir. Karbonize bambu çok çeşitli stilleri barındırabileceğinden, zemine dayalı dekor seçmekten endişelenmenize gerek yok. Karbonize bambudaki koyu renk tonu, kirin görünümünü en aza indirir, böylece temizlemeden daha uzun süre devam etmenizi sağlar.

Eksileri: Üretim süreci bambuları önemli ölçüde zayıflatarak eziklere karşı savunmasız bırakır. Ağır mobilyalar, mobilya pedleri kullanılsa bile karbonize bambu zeminlere kolayca zarar verebilir. Nem genellikle karbonize bambuları çözer, bu nedenle banyolar ve mutfaklar için genellikle uygun değildir.

Bükülmüş veya çizik bambuları düzeltmek oldukça kolay olsa da, bu ilave çaba ve masraf doğal bambu zeminler için nadiren gereklidir. Neyse ki, bambu karbonizasyonu ile ilişkili hasarın bir kısmı zeminin yüzeyine bir alüminyum oksit kaplama ile işlenerek önlenebilir.

Karbonize bambu, doğal versiyondan önemli ölçüde daha pahalıdır. Destekçiler, karbonize bambu ev değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğinden, bu yatırımın değerinden daha fazla olduğunu savunuyorlar. Diğer meraklılar, daha klas karbonize görünümü tercih ettikleri için ev değerinden bağımsız olarak daha fazla ödeme yapmaya istekli.

Hiçbir bambu türü her durum için ideal değildir. Hangi bambu döşemenin eviniz için en iyi olduğunu belirlerken, bütçenizi, stil tercihlerinizi ve düzenli temizlik ve zemin bakımına katlanmak için istekliliğinizi yakından incelediğinizden emin olun. İster doğal ister karbonize edilmiş bambu seçin, yeni döşemelerinizin görünümünü seveceksiniz.