Doğru Alan Halısı Seçmek İçin 4 Adım

halı kaplama

Bir alan halısı, diğer herhangi bir mobilya parçası kadar önemlidir - hem iyi görünmeli hem de rahat ve pratik olmalıdır. Ancak, eviniz için doğru olanı seçmek, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda halı olduğu için zor olabilir. Süreci kolaylaştırmak için aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızı tavsiye ederiz. 

1. Boyutu ve Oda Düzenini Belirleyin

Odanızın neye benzediğine bağlı olarak, halınızın uygun şekilde sığması için belirli bir boyutta olması gerekecektir. Bir oturma odasında halınız, her bir mobilya parçasının ön ayaklarına veya tüm mobilya parçalarının tüm ayaklarına sığacak kadar büyük olmalıdır. Yemek odasında, halı, sandalyeleri masadan çekip yine de üzerinde oturtabileceğiniz kadar büyük olmalıdır. Yatak odasında halı, yatağın yanlarından ve ucundan dışarıya uzanacak kadar büyük olmalıdır.

2. Alanınızın İhtiyaçlarını Düşünün

Koridorlar gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda, doğru malzeme ve dayanıklı yapıya sahip bir halı seçmek önemlidir. Yün, pamuk, sisal, jüt ve diğer doğal liflerden yapılmış az tüylü halılar, çok fazla yaya trafiği olan alanlar için iyi bir seçimdir - uygun fiyatlı, dayanıklı ve temizlemesi kolay bir halı arayın. Yatak odası gibi daha az aktivite olan alanlarda konfor, dayanıklılıktan daha öncelikli hale getirilebilir. Bu tür bir alanda, püsküllü veya yüksek tüylü bir halı ayaklar için en rahat olanıdır. Bir friz halı veya başka bir yumuşak, dokulu stil arayın.

3. Bir Tasarım Seçin

Alanınız için zaten mobilyalarınız varsa, onu tamamlayacak bir halı seçin. Örneğin desenli bir yatağınız veya kanepeniz varsa, rekabet etmeyecek düz renkli veya nötr bir halı seçin. Mobilyanız basitse, görsel ilgi eklemek için eğlenceli bir baskılı halı seçin. Bununla birlikte, odanızı sıfırdan tasarlıyorsanız, sizinle konuşan bir alan halısı seçin. Nötr bir halı, farklı desen, doku ve renklerde mobilya ve dekorla katman oluşturmak için mükemmel olan çok yönlü bir tuval görevi görür. Desenli veya düz renkli bir halı seçerseniz, renkleri mobilyalarınıza ve aksesuarlarınıza bağlayın.

4. Halınıza İyi Bakın

Halınıza iyi görünmeye ve iyi hissetmeye devam etmesi için özen göstermeniz önemlidir. Yastık eklemek ve halının kaymasını önlemek için altına kaliteli bir halı pedi yerleştirin. Temiz tutmak için bir elektrikli süpürge kullanın ve halıyı tüm parçalarının eşit aşınma ve güneşe maruz kalması için sık sık döndürün.