Doğru Parke Döşeme Genişliğini Seçme

ahşap zemin kaplama

Ailelerin parke döşemeyi sevmesinin nedenlerinden biri, çok yönlülüğüdür. Müşterilerimizin çoğu bize akıllarında bir parke stili veya türü ile geliyor, ancak yine de verilecek birçok karar var. Mevcut dekoru ne tür desenler veya bitişler tamamlar? Kazınmış mı yoksa cilalı mı? Tasarlanmış mı yoksa sağlam mı? Ve son olarak: ne kadar geniş? Ev sahiplerinin birçok seçeneği tartmalarına ve doğru sert ağacı seçmelerine yardımcı oluyoruz. İşte parke döşeme için boyutlandırma seçenekleriniz ve eviniz için en iyi genişliği nasıl bulacağınız.

Standart Genişlikler

Sanayi devriminden önce döşeme yerel ağaçlardan geliyordu. Bu dönemin zeminleri pürüzlüydü ve çeşitli genişliklerde tahtalara sahipti. Sanayi devriminden sonra, çoğu ev sahibi parke ağacını bir mağazadan satın alır. 180 ila 195 mm "standart" genişlikler haline geldiğinde budur. Bu boyutlar günümüzde hala çok popülerdir ve zarif ve geleneksel hissettiren evler için harika bir seçenektir.

Ahşap

Son on yılda, daha geniş parke döşemeyi kucaklamak için bir tasarım hareketi olmuştur. Plank parke, genişliği 240 ila 330 mm veya daha fazla olan tahtalara sahiptir - 400 mm'den fazla parke tahtaları da bulabilirsiniz. Plank parke, standart genişlikte sert ağaçtan daha rahat ve modern bir his verir. Ayrıca odaların daha büyük ve daha parlak görünmesini sağlar.

Değişken Genişlik

Bazıları değişken genişlikte parke döşemenin görünümünü ve hissini tercih eder. Bu parke stili, üç veya dört farklı genişliğe sahip olduğu için "rastgele" hissedilir. Sert ağaç, seri üretiminden önce böyle görünüyordu ve birçok aile rustik özgünlüğünü seviyor.