Döşeme İçin Bütçe ve Maliyet

ahşap zemin kaplama

Bütçenizi değerlendirirken dikkat etmeniz gereken noktalar;

Zemin kaplama için harcayabileceğiniz para miktarı, açıkçası, sahip olduğunuz seçenekler üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Döşeme bütçenizi değerlendirirken, devreye giren birçok farklı faktör vardır. Aşağıda, göz önünde bulundurmanız gereken sorulardan bazıları verilmiştir:

Malzemeler için toplam harcama nedir?
Ne kadar işçilik söz konusu ve işi halletmek için kaç kişiye ödemeniz gerekecek?
Zemin ne kadar sürecek ve onarımlar maliyetli olacak mı?
Daha sonra fikrimi değiştirirsem ne kadara mal olur?
Kaç oda kaplanacak?
Ev genelinde kaç farklı döşeme malzemesi kullanılacak? 

Farklı Zemin Tipleri İçin Özel Gereksinimler

Daha büyük bir bütçe daha fazla seçenek sunacaktır, ancak kendi problemlerini de beraberinde getirebilir. Büyük ölçekli bir parke zeminin döşenmesi, halı kaplı bir zemine göre çok daha uzun sürecek ve sizi çalışmalar süresince evi kullanamayacak hale getirecektir. Seçtiğiniz zemin aynı zamanda alt zemini yeniden yapmanızı gerektirebilir, bu da toplam maliyet ve süreye eklenir, bu nedenle kesinlikle hesaba katılmalıdır. 

Şimdi Öde, Sonra Tasarruf Et

Ayrıca, zamana direnecek ve yıllar boyunca size daha fazla değer katacak daha pahalı ama daha uzun ömürlü malzemeleri seçme konusunda da dikkatli düşünmelisiniz. Leke direnci, dayanıklılık ve kaliteli işçilik, bir zeminin ömrü boyunca kendini amorti edecektir. Daha pahalı malzemeler genellikle çok daha uzun bir garantiyle desteklenir ve bir şeyler ters gittiğinde içiniz rahat eder. İyi bir zemin, evinizi ısıtmayı ve soğutmayı da kolaylaştıracak ve elektrik faturalarını önemli ölçüde azaltacaktır. 

Akıllıca Bütçeleyin

Zemin bütçeniz için para biriktirmek için genel bir ipucu olarak, doğru alanlarda karıştırın. Kendinize güvenle yapabileceğiniz herhangi bir temel iş varsa, bunu yapmak için başka birine ödeme yapmanız gerekmez. Hataların maliyetli olabileceğini unutmayın; Kötü bir kendin yap işi, uzun vadede size çok daha pahalıya mal olabilir.

Kullanmayı düşündüğünüz zemin yüzeyinden numune alın ve bunları teste tabi tutun. Evin daha az kullanılan bölümlerinde daha az pahalı (ama aynı derecede dayanıklı) seçeneklerle kurtulabileceğinizi görebilirsiniz. Mümkün olduğunca en ucuz malzemeleri seçmemeye çalışın; çoğu durumda ödediğinizin karşılığını alırsınız.