Endüstriyel Zemin Matı Nedir?

kauçuk zemin

Endüstriyel bir zemin matının birçok ağır sorumluluğu vardır. Çalışanın bacak ve ayaklarındaki yorgunluğu giderir, alttaki beton zemini dökülme ve kirden korur, zararlı kimyasalları ve yağı emer, kaymaları önler. Üretim tesisleri girişlerde, işçi istasyonlarının altında, trafiğin yoğun olduğu koridorlar boyunca endüstriyel bir zemin paspası kullanabilir veya tüm alanı kaplamak için duvardan duvara zemin döşeyebilir.

Endüstriyel bir zemin paspası, işyerinde kaymaları, takılmaları ve düşmeleri azaltmak için tasarlanmıştır.

Endüstriyel bir yer paspası genellikle kauçuk veya vinil PVC'den yapılır, ancak muhtemelen diğer halı veya yastıklama katmanlarını da içerir. Endüstrinin özelliklerine bağlı birçok çeşit vardır, bu nedenle bir kaynakçı alanı için bir zemin paspası, yüksek hacimli bir depo için olandan çok farklı olacaktır. Özel paspaslar, çalışan verimliliğini artırmak, insanları sağlık risklerinden korumak ve az bakım gerektiren ve dayanıklı bir zemin kaplaması sağlamak için neredeyse her atmosfer için tasarlanmıştır.

Örneğin, bir tür endüstriyel zemin paspası özellikle yürümek ve üzerinde durmak için rahattır. Ayak bileği ve diz eklemlerine aktarılacak darbeyi emen "yorgunluk önleyici" bileşenler adı verilen yastıklarla donatılmıştır. Diğer türler elektrostatik dağıtıcıdır, yani sıradan halıda meydana geldiğini bildiğimiz statik elektrik birikimine direnirler. Bazı malzemeler, büyük, gürültülü makinelerden gelen gürültü ve titreşimleri emmede en iyisidir. Bu tür endüstriyel zemin paspası, betondan yankılanan yüksek makine sesleri nedeniyle çalışanların kulaklık veya kulak tıkacı takma ihtiyacını önleyecektir.

Tabii ki, seçtiğiniz endüstriyel zemin paspası ne olursa olsun, altındaki döşemenin ömrünü uzatacağı için muhtemelen akıllıca bir karardır. Paspasın sürtünmeli desteği, kalıcı olarak yapışmadan düz olmayan yüzeylere yapıştığı ve kalıplandığı anlamına gelir. Üst yüzey genellikle "madeni para" veya "kaburga" tasarımı gibi yüksek çekiş için dokuludur; bu, enkazın çöküntülere düştüğü ve kaygan bir tehlike oluşturmadığı anlamına gelir. Yine de gözeneksizdir, böylece yağ, gres veya aşındırıcı kimyasallar betona nüfuz etmez.

Az izolasyonlu daha soğuk binalar için özel bir endüstriyel zemin paspası tasarlanmıştır. Soğuk koşullarda ayakları ve çevredeki havayı ısıtan ısıtıcı bobinlere sahiptir. Bir kaynak işi için, başka bir endüstriyel zemin paspası türü, asbest kullanmadan yangın geciktiricidir, bu nedenle düşen kıvılcımlar zemini eritmez veya yakmaz. Bazı işletmeler, tuz minerallerini, kumu ve diğer kirleri çalışma alanından uzak tutmak için binalarının girişine endüstriyel zemin paspası koymayı tercih eder.