Engelliler İçin Zemin Döşemeleri

ahşap parke fiyatları

Engelliler için bir evi mi yeniliyor musunuz? Çoğunlukla, engelli erişilebilir evler sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişilere yardımcı olmak için tasarlanmıştır, ancak körlük ve sağırlık gibi diğer engeller de düşünülebilir. Sert, pürüzsüz yüzeyler genellikle hareket sorunu olan kişilerin gezinmesi için daha kolaydır.

Masif veya İşlenmiş Parke 

Parke zeminler, diğer zemin tiplerine göre, engelli erişilebilir uygulamalar için çok uygun olan birkaç avantaja sahiptir. Parke, tekerlekli sandalyeler veya yürüteçler kullanıldığında yaygın olan, çizilirse yeniden işlenebilir. Parke zeminlerin bakımı da oldukça kolaydır. Elle kazınmış veya sıkıntılı bir yüzeyde parke döşeme düşünün. Bu doku kaymayı ve düşmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Vinil  Zeminler

Lüks vinil karolar veya plakalar parke zeminlere uygun bir alternatif olabilir. Aynı avantajların birçoğunu önemli bir dezavantajla aktarırlar: yeniden yapılandırılamaz veya yenilenemezler. Zamanla, tekerlekli sandalyeler veya yürüteçler daha ucuz, daha az dayanıklı vinilde hasara neden olabilir, ancak vinil döşeme nispeten kolayca değiştirilebilir.

Seramik Karo Zeminler

Karo, tekerlekli sandalye kullanımı kolay, çok dayanıklı bir seçenektir. Ancak, yürüteç kullananlar için gerçekten tavsiye edilmez, çünkü karo zemine kaymak çok kolaydır. Her iki durumda da, dokulu, kaymaz bir karo, engelli erişilebilir bir ev için mükemmel bir seçenektir.

Kaçınılması Gereken Döşeme Türleri

Genel olarak, yastığı olan her türlü döşemenin tekerlekli sandalye, yürüteç veya diğer hareketlilik endişeleri olan manevralar için çok zordur. Daha rahat olduğu için bir eve yumuşak bir halı yerleştirmek cazip gelebilir, ancak halı sadece yatak odaları ve diğer düşük trafik alanlarına ayrılmalıdır. Halı kullanılması gerekiyorsa, kısa tüylü bir halı genellikle çok ince fakat yoğun bir ped ile tercih edilir.

Mantar veya linolyum gibi diğer yumuşak zemin kaplamalarından da kaçınılmalıdır, çünkü tekerlekli sandalyeler ve yürüteçler yüzeyi kolayca değiştirebilir ve erken değiştirme gerektirir.

Engelliler için döşemelere bakarken, bakımı kolay, dayanıklı ve en iyi manevra kabiliyetini destekleyen bir ürün aramalısınız.