Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

zemin kaplama ürünleri

Endüstriyel zemin kaplamalarından epoksi esaslı malzemelerden yapılan karolara kadar epoksiden yapılan birçok farklı zemin kaplama çeşidi vardır. Epoksi, bir sıvı polimer reçinesi ve bir sıvı sertleştirici kimyasal birleştirildiğinde sert bir plastik üreten ısıyla sertleşen bir polimerdir. Bu iki sıvı karıştırılır ve epoksi, kalın bir plastik kaplama oluşturmak için bir taban malzemesinin veya mevcut döşemenin üzerine dökülür. Genel olarak, epoksi zemin kaplaması iki kategoriye ayrılabilir: ahşap veya beton gibi mevcut zeminler için dayanıklı bir koruyucu kaplama ve tamamen epoksiden yapılmış bir döşeme malzemesi.

Epoksi zemin kaplama, birçok kimyasal dökülmeye ve diğer endüstriyel zemin aşınmalarına karşı dayanıklı bir yüzey oluşturduğu için endüstriyel uygulamalar için popüler bir seçimdir. Kum, renkli parçacıklar veya diğer sert plastikler gibi malzemeler sıvı epoksi ile karıştırılarak zeminin çekiş gücü sağlanabilir. Kuvars kumu, gıda işleme endüstrileri için kaymaz bir zemin oluşturmak için çoğunlukla epoksi ile karıştırılır. Hassas elektronik ekipmanların elektrik yükünden zarar görebileceği laboratuvarlar veya elektronik üretimi gibi endüstriyel alanlarda kullanım için anti-statik özelliklere sahip epoksi zeminler de bulunmaktadır.

Pek çok kişi epoksiyi şeffaf bir kaplama olarak düşünürken, epoksiden yapılan birçok zemin kaplama çeşidi opaktır. Hem endüstriyel hem de ev uygulamalarında, katı bir opak renk oluşturmak için pigmentler epoksi zemin kaplaması ile karıştırılabilir. Zıt renklerde talaşlar veya büyük plastik parçacıkları da mermer görünümü oluşturmak için epoksi ile karıştırılabilir. Bu tür renkli epoksiler genellikle özel evlerdeki üst düzey garajlarda veya endüstriyel uygulamalarda zeminlerde logo oluşturmak için kullanılır. Bu tip epoksi zemin kaplamalarına harç epoksi, çakıllı epoksi veya epoksi terrazzo denir.

En yaygın olarak kamu binalarında ve endüstride kullanılsa da, epoksi zemin kaplama ev sahipleri arasında popüler hale geliyor. Evin her odası için bir epoksi uygulaması vardır. Epoksiden yapılmış karolar mutfak, giriş kapısı veya evin yoğun trafik gören diğer alanlarına döşenebilir ve fayans veya hazırlanmış parke zeminlerin üzerine şeffaf bir epoksi kaplama dökülebilir. Genellikle, epoksi zemin kaplaması en yaygın olarak garajlarda beton için bir dolgu macunu olarak uygulanır. Bir ev sahibi, bir evde epoksi zemin kaplaması uygulamakla ilgileniyorsa, bir zemin kaplama şirketiyle iletişime geçebilir veya ev geliştirme mağazalarından epoksi zemin kaplama kitleri satın alabilir. Kendin yap epoksi döşeme kitleri ucuz olabilir ve uygulanması nispeten kolay olabilir.