Faux Zemin Kaplama Nedir?

zemin kaplama ürünleri

Faux (sahte) döşeme, genellikle parke, mermer veya arduvaz gibi başka bir maddeye benzeyen laminattan yapılmış bir zemindir. Sahte döşeme gerçek şeye benzese de, genellikle orijinal malzemeyi satın almanın maliyetinin bir kısmına mal olur ve genellikle montajı daha kolaydır. Bu tür sahte döşeme, yıpranmış kayalardan hakiki deriye kadar hemen hemen her şeyi taklit edebilir. Alternatif bir suni döşeme stili, tasarımlar, resimler veya tablolar içeren bir zemin olan trompe l'oeil tipidir. Bu zemin türü, ayrıntılı görüntülerle tuğla, taş veya boyalı sahneler görünümü veren optik yanılsamalar ile izleyiciyi aldatmak içindir.

Genellikle, suni döşeme, özellikle alttaki yüzey beton ise, sert ahşaba bir alternatiftir. Geleneksel bir parke zemini beton bir yüzeye monte etmek, bir alt zeminin inşa edilmesi gerekebileceğinden genellikle pratik değildir. Bu sadece daha pahalıya mal olmakla kalmayacak, aynı zamanda odadaki değerli tabandan tavana alanı da azaltacaktır. Sahte ahşap döşeme genellikle beton üzerine kurulabilir. Bu tür laminat parke veya antika tip tahta döşeme gibi benzer tarzlarda geldiği için genellikle hakiki parke döşeme için uygundur.

Bir ev sahibi, kendin yap kurulumunun zorluğundan hoşlanıyorsa, suni döşeme çekici olabilir. Örneğin, gerçek bir mermer zemin döşemek profesyonellik gerektiren bir iştir, ancak suni mermer zemin daha yönetilebilir bir projedir. Gerçek bir karo zemin döşemek genellikle dağınık harçla çalışmayı gerektirdiğinden, suni karo zemin, gerçek göründüğünden ancak harç gerektirmediğinden çekici bir seçim olabilir.

Alışılmadık bir zemin türü için, görsel olarak aldatıcı trompe l'oeil stili, bir odaya dikkat çekmenin bir yoludur. Bu sahte döşemenin oluşturulması zaman alıcı olsa da, sonuç gerçek taş, tuğla veya kiremit ile karıştırılabilir. Bazen bir trompe l'oeil zemin, izleyiciyi neredeyse resmin içine girmiş gibi sahneye çeken ayrıntılara sahip orijinal bir tabloya sahip olacaktır. Bir oyun odası zemini, bir havuzda yüzen çocuklara sahip olabilir veya üst kattaki bir banyo, mavi bir gökyüzüne doğru ilerleyen yeraltı borularının ayrıntılarını sunabilir. Bir yemek odası zemini, aşçıların, garsonların ve kabinlerin elle boyanmış görüntüleri ile izleyicileri bir lokantaya yeni girdiklerini düşünmeleri için aldatabilir.