Farklı Islak Oda Zeminleri Nelerdir?

zemin kaplama ürünleri

Islak oda döşemesi tipik olarak uygun su tahliyesini sağlamak için gereken dört ayrı bileşenden oluşur. Zemin tabanına bir tekne ve ardından su geçirmez bir mat ile kaplanmış çimento esaslı bir destek tahtası kurulur. Islak oda döşeme montajını tamamlamak için bu alt bileşenlerin üzerine gözeneksiz ve kaymaz bir karo, taş veya sentetik yüzey malzemesi döşenir. En yaygın olarak kullanılan yüzey malzemeleri porselen, seramik, arduvaz, granit ve mermerdir. Islak oda döşemesi için vinil gibi sentetik bir malzeme de kullanılabilir.

Islak bir odanın duş alanı, genel zemin alanına dahil edilmiştir ve kademeli olarak merkezi bir gidere doğru eğimlendirilmelidir. Eğimli, önceden şekillendirilmiş bir tepsi tipik olarak önce kurulur. Çimento esaslı malzeme daha sonra sağlam, çürümeye karşı dayanıklı bir destek yüzeyi sağlamak için tepsinin üzerine kurulur. Tamamen su geçirmez hale getirmek için destek malzemesine özel olarak tasarlanmış bir mat eklenmiştir. Yüzey malzemesi daha sonra bu alt zemin bileşenlerinin üzerine kurulur.

Islak hacim zemin kaplama malzemeleri, renk ve stil seçimine bağlı olarak birkaç farklı malzemeden oluşabilir. Bu uygulama için ayrı karolar, levhalar veya katı levha malzemeler kullanılabilir. Islak bir odanın sıcak, nemli ortamında tehlikeli bakterilerin büyümesini önlemek için bu malzemeler gözeneksiz olmalıdır. Karo uygulamalarında özel formüle edilmiş anti bakteriyel derz kullanılmalıdır. Islak oda zemini ayrıca kazaları önlemek için üstün kayma direnci sağlamalıdır.

Porselen ve seramik karolar ıslak hacim döşemelerinde en sık kullanılan malzemedir. Bu malzeme tipik olarak birçok farklı boyut ve renkte mevcuttur ve genellikle duvarları eşleştirmek için kullanılır. Bu karoların ıslak zemine kaymasını ve düşmesini önlemek için pürüzlü dokulu olması gerekir. Sızıntıyı önlemek için porselen ve seramik karolar dar derzlerle döşenmelidir. Bu malzeme için genellikle ek bir dolgu macunu gerekli değildir.

Kayrak, granit ve mermer gibi doğal taş malzemeler de ıslak oda zemini için kullanılabilir. Slate, doğal kayma direncine sahip dayanıklı bir malzemedir ve birkaç farklı renkte mevcuttur. Granit döşeme genellikle leke tutmaz ve birçok farklı renkte de mevcuttur. Mermer tipik olarak odaya zarafet dokunuşu sağlar, ancak cilalı çeşitler ıslandığında kaygan olabilir. Doğal taş döşeme malzemeleri biraz gözeneklidir ve periyodik olarak bir sızdırmazlık maddesi ile kaplanmalıdır.

Sentetik malzemeler aynı zamanda ıslak oda zemin kaplamaları için de kullanılır ve genellikle daha ucuzdur. Levha-vinil en yaygın olanıdır ve çeşitli renk, tasarım ve dokularda mevcuttur. Diğer bir sentetik döşeme seçeneği ise Corian® olarak bilinen bir malzemedir. Bu döşeme karo şeklinde satılmaktadır ancak montaj için harç gerektirmez. Corian® zemin kaplaması tipik olarak diğer sentetik varyantlardan daha pahalıdır.