Kendin Yap Yerden Isıtma Yapmamak

ahşap parke altlık

Kendin Yap (DIY) yerden ısıtma, kanallı veya süpürgelik tipi ev ısıtması için popüler bir alternatif haline geldi. Yanlış monte edilmiş, DIY yerden ısıtmanın bakımı ve onarımı çok pahalı olabilir. En iyi ve en verimli DIY yerden ısıtma sistemi, korozyona karşı dayanıklı uzun ömürlü malzemeler kullanır ve ısı akışını ve enerji kullanımını kontrol etmek için bölgelere ayrılmış alanlarda tasarlanmıştır. Kendin yap yerden ısıtma en iyi şekilde, ısıyı daha uzun süre tutan ve yavaşça odaya bırakan bir zemin kaplaması ile kurulur.

Bir yerden ısıtma kendin yap projesi planlamadan önce, ev sahibi öncelikle sistemin ısıyı nasıl aktardığını anlamalıdır. Radyant ısıtma olarak da adlandırılan DIY yerden ısıtma, radyasyon ve konveksiyonun doğal özelliklerinden yararlanır. Tipik bir cebri hava ve su süpürgelik ısıtma sistemlerinden farklı olarak, radyan ısıtma hava yerine zemini ısıtır. Zemin ısıtıldıkça, ısı dalgaları odadaki diğer nesnelere yayılır, cereyanları ortadan kaldırır ve odanın sakinlerini verimli bir şekilde ısıtır.

Erken DIY yerden ısıtma sistemleri, beton levhalara gömülü bakır borular kullandı. Bu sistemler sefil bir şekilde başarısız oldu çünkü çimentodaki aşındırıcı kimyasallar bakır boruların bozulmasına neden oldu. Çapraz bağlı polietilen (PEX) boruların geliştirilmesi, radyan ısıtmaya yeni bir hayat verdi. Bakırın aksine, PEX borular büzülmez ve genleşmez ve betonun aşındırıcı etkilerine karşı dayanıklıdır.

PEX yeni inşaatlar için yaygın olarak kullanılırken, PEX aynı zamanda mevcut bir zemini yenilemek için de mükemmel bir seçimdir. Tüpler, mevcut zeminlerin alt tarafına monte edilen metal raylara bağlanır. PEX, bir kazanın suyu ısıttığı ve sıcak suyu borulardan pompaladığı bir hidronik ısıtma sistemi kullanır. PEX boru tesisatı bakırdan daha ucuz olduğundan ve kurulum için yalnızca birkaç kendin yap aletine ihtiyaç duyduğundan, bu tür bir sistem oldukça ekonomiktir. PEX boruları, birinci katı ısıtmak için bodrum tavanı gibi ısıtılmayan bir odaya kurulursa, kiriş boşlukları fiberglas dolgu ile yalıtılmalıdır.

Elektrik direnci kablolaması, DIY projesi için başka bir yaygın malzemedir. Elektrik maliyetleri genellikle doğal gaz veya petrolden daha pahalı olduğundan, kurulumu kolay elektrik kablolarının çalıştırılması pahalı olabilir. Bu tip yerden ısıtma, özel aletler veya karmaşık kendin yap planları gerektirmez. Kablolama, haddelenmiş paspaslara gömülüdür. Ev sahibi, alt döşemenin üstündeki matı açar ve sabitler ve bitmiş döşemeyi matın üzerine kurar.

Her biri kendi termostatına sahip bölgesel ısıtma sistemi, birbirinden bağımsız olarak açılıp kapatılabilen özelleştirilmiş ısıtma bölgeleri sağlar. Bu, sık kullanılan odalar daha fazla ısı alırken, seyrek kullanılan odalar ısıtılmayabilir veya daha az ısı alabileceğinden para ve enerji tasarrufu sağlar. Yerden ısıtma sistemi, ısıyı tutan ve yavaşça ileten sağlam bir zemin ile en iyi şekilde çalışır. Karo zeminler en iyi seçimdir, ardından laminat ahşap zeminler gelir. Kalın halılar, parke döşemeler ve muşamba daha az verimlidir, çünkü bu zeminler ısıyı emer ancak ısıyı çok verimli bir şekilde yaymaz; sert ağaç da ısıdan büzülebilir veya çatlayabilir.