Laminat Zemindeki Su Hasarını Nasıl Onarılır

ahşap parke

Laminat parke tipik olarak su hasarına karşı dayanıklıdır, ancak büyük miktarda nem yine de zemini tahrip edebilir. Neyse ki, bu tür döşeme birbirine kilitlenmiş birkaç bölümden oluştuğundan, genellikle tüm zemini soymak zorunda kalmadan su hasarını kendi başınıza onarabilirsiniz. İlk adım, ıslak alanı yüzeyde daha fazla su kalmayacak şekilde kurutmaktır. Daha sonra hasarlı parçaları çıkarabilir ve altındaki zemini kurutabilirsiniz. Son adım, hasarlı bölümlerin yerine yeni laminat koymaktır.

Çoğu durumda, bir bulaşık makinesi, çamaşır makinesi veya buzdolabı sızdırdığında laminat zemini su basar, ancak elbette her türlü durgun su hasara neden olabilir. Suyun kaynağı belirlenip sabitlendikten sonra laminat parke iyice kurutulmalıdır. Bu görev, genellikle, su miktarına bağlı olarak, ıslak-kuru vakum kullanılarak veya paspaslanarak tamamlanabilir. Fazla su kuruduğunda, hasarlı bölümleri onarmadan önce altındaki döşeme tahtalarının kurumasına yardımcı olmak için zemine bir fan yerleştirilmelidir.

Islak bölümleri kaldırarak laminat zemine verilen su hasarını onarmak için tipik olarak bir daire testere veya levye kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, çevreleyen yüzeyi bozmadan hasarlı parçaları çekmeye başlamak için bir keski ve çekiç kullanmanız gerekecektir. Bir sonraki adım, bir bıçak kullanarak laminat levhanın dil kısmını çıkarmaktır. Eski laminatı çıkardıktan sonra, yeni malzeme eklemeden önce döşeme tahtalarını kurutmak için bir fan koymalısınız. Bu, gelecekte nemli döşeme tahtalarının bir sonucu olarak küf oluşumunu durdurabilir.

Yeni laminat döşemeden önce, mevcut döşemeye uygun bir desen oluşturmanız gerekecektir. Daha sonra inşaat tutkalı eklemeli ve ardından ilk parçayı desene göre doğru alana yerleştirmelisiniz. Fazla yapıştırıcıyı kurumadan önce sildiğinizden emin olun ve ardından tamamen kuruyana kadar alanın üzerine ağır nesneler koyun. Laminat zemine su hasarını onarırken tutkal yerine çivi kullanmaya karar verebilirsiniz. Bu rotayı seçerseniz, yeni döşeme tahtasının ilk bölümünü, tam olarak oturması için mevcut bölümlerden birine çivilemeniz gerekecektir.