Laminat Parkeler Nasıl Seçilir

laminat parke seçimi

Lamine zeminler, geleneksel parke veya seramik karo zeminlere uygun fiyatlı bir alternatiftir. Ahşap artıkları, talaş ve reçineden yapılmış kompozit bir çekirdek kullanılarak inşa edilirler. Çekirdek, ahşap tahıl veya karoyu andıracak şekilde basılmış bir kağıtla kaplanır ve daha sonra koruyucu bir üretan tabakası ile kapatılır. Lamine zeminler çok gerçekçi bir görünüm sunar ve yakından bile gerçek ahşap veya seramikten ayırt etmek zor olabilir. Bu zeminleri seçerken, seçiminizi yapmanıza yardımcı olacak hangi özellikleri aramanız gerektiğini bilmek yardımcı olabilir.

Çoğu laminat parke markası, Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği (ELPF) tarafından oluşturulan AC laminat ölçeği kullanılarak derecelendirilir. Bu kuruluş, kompozit zemin ürünlerinin dayanıklılığını, aşınma direncini ve sertliğini ölçmek için bu ölçeği geliştirdi. Ölçek, daha dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlere verilen daha yüksek sayılarla, birden beşe kadar değişmektedir. Bir veya iki kat, konut uygulamaları için en uygun olanıdır, 3. ve 4. katlar ise genellikle ticari ortamlarda kullanılır. Level 5 ürünleri, okullar ve alışveriş merkezleri gibi ağır hizmet tipi ticari binalar için tasarlanmıştır.

Doğru seçimi yapmak için alıcılar kurulum yöntemlerini de dikkate almalıdır. Laminat parkelerin çoğu, yüzer döşeme tekniği kullanılarak döşenir. Bu, laminatın yapıştırıcı, çivi veya vida kullanılmadan alt zeminin üzerinde yüzdüğü anlamına gelir. Bunun yerine, kalaslar entegre dil ve oluk konektörleri kullanarak birbirine kilitlenir. Bu zeminleri yüksek neme eğilimli alanlara kurmayı planlıyorsanız, daha yüksek düzeyde nem direnci sağlamaya yardımcı olmak için birbirine yapıştırılmak üzere tasarlanmış laminat ürünleri arayın.

Lamine zeminler, yüksek basınçlı üretim tekniğinin doğrudan basıncı kullanılarak oluşturulabilir. Doğrudan basınç birimleri, kağıt üst katmanın yüksek ısı ve basınç altında kompozit çekirdeğe preslendiği tek aşamalı bir işlem kullanılarak oluşturulur. Yüksek basınçlı versiyonlar, çekirdek ve son katın çok daha yüksek bir ısı ve basınç seviyesinde katmanlar halinde eklendiği çok adımlı bir süreç kullanır. Yüksek basınçlı laminat zemin genellikle daha pahalı olsa da, doğrudan basınçlı ürünlerden daha uzun süre dayanması ve daha iyi performans göstermesi de beklenebilir.

Laminat zeminler boyanamayacağından veya cilalanamayacağından, renk ve bitiş seçeneklerini dikkatlice karşılaştırmak da önemlidir. Renk kartelalarını dikkatlice inceleyin ve son seçiminizi yapmadan önce fiziksel numuneler isteyin. Hemen hemen her dekora uyacak birçok farklı renk, stil ve damar deseninde laminat bulacaksınız.