Linolyum Zemin Kaplama Nasıl Kurulur?

forbo linolyum

Birçok kendin yap ev geliştirme projesi, işi yapmak için bir profesyonele ödeme yapmanızı istemenize neden olacak göz korkutucu görevlerdir. Linolyum döşemeyi döşemek, deneyiminiz ne olursa olsun kolay bir iş olabilir. Muşamba döşemeden önce, linolyum yer karoları mı yoksa levha muşamba mı döşemek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekecektir. Ürününüze karar verdikten sonra, kurulumun en önemli kısmı olan zemini hazırlamanız ve zarar görmemesi için tüm süpürgelikleri çıkarmanız gerekecektir.

Muşambayı doğru bir şekilde döşemek için döşeyeceğiniz yüzeyin tamamen düz olması gerekir. Bodrumda beton zemin üzerinde çalışıyorsanız, kurulumdan önce tüm büyük oyukları veya delikleri kendiliğinden yayılan çimento ile doldurun. Yeni yapılmamış ahşap alt zemin üzerine kurulum için, zemininizin düz olduğundan emin olmak için ek bir ¼ inçlik kontrplak katmanı eklemeniz gerekebilir. Mevcut zemini kullanmayı seçerseniz, kurulduktan sonra muşambayı kesebilecek alt zemindeki tüm zımbaları veya çivileri çıkardığınızdan emin olun.

Zemininiz hazırlandıktan sonra, muşamba kesmeniz gerekecektir. Parçanızı duvarlara ve dolaplara sıkıca yerleştirin ve fazlalıkları kesin. Linolyum karolar yerleştiriyorsanız, birbirine dik iki duvarın ortasından bir tebeşir çizgisi açmanız gerekecektir. Odanın merkezi yaklaşık olarak iki tebeşir çizgisinin birleştiği yer olacak ve burası muşamba döşemeye başladığınız yer olacak. Tüm fayanslarınızı tek tek düzenleyin ve yapıştırmadan önce fayansları dış duvarlara kesin.

Daha sonra muşambayı zemine yapıştırmanız gerekecek. Yer karosu döşeyecekseniz, yapıştırıcıyı küçük alanlarda mala ile dairesel hareketlerle zemine yayın. Her karoyu yapıştırıcıya bastırın. Bir linolyum levha takıyorsanız, levhanızı yere yatırın ve zemine yapıştırıcı sürerken yarısını geri katlayın. Hava ceplerini ortadan kaldırmak için muşambayı aşağı doğru bastırın ve bir süpürge veya bir parça kereste ile üzerinden geçirin. Muşamba tabakasının diğer yarısını yukarı çekin ve işlemi tekrarlayın.

En iyi sonuçlar için, muşamba levhanızı veya fayanslarınızı yapıştırmayı bitirdikten sonra, muşambanın yapışmasını sağlamak için bitmiş alanın üzerinden geçmek için ağır bir zemin silindiri kullanmalısınız. Bu noktada, muşambanızın başka bir zemin yüzeyiyle birleştiği yerde gerekli olan eşikleri takabilirsiniz. Son olarak, kurulumdan önce çıkardığınız süpürgelikleri, pervazları veya döşemeleri değiştirin.