Mantar Yer Karosu Nedir?

mantar yer karosu

Mantar yer karoları, mantar meşe ağaçlarından yapılmış yer karolarıdır. Birçok kişi mantar denilince akla ilk gelen kullanım alanları arasında ofislerde ve genel alanlarda evrak ve duyuruları düzenlemek için kullanılan mantar panolar ile şarap ve şampanya şişelerinde kullanılan yuvarlak tıpalar yer alır. Ancak bir döşeme ürünü olarak mantar yer karoları bazen parke ve muşamba ile karşılaştırılabilir bir şekilde kullanılır.

Mantardan yapılan yer karolarının kullanımının bazı faydaları vardır. Materyal doğal olarak gözenekli bir ürün olduğundan, sesi boğmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu karolar bazen gürültü azaltmanın gerekli olduğu veya oldukça faydalı olduğu alanlarda kullanılır. Doğru monte edildiğinde karolar dayanıklı ve suya dayanıklıdır.

Mantar karoların bir diğer faydası da yalıtım açısından faydalı olabilmeleridir. Ürün doğal olarak gözenekli olduğundan, gürültünün azaltılmasında olduğu gibi mantar yer karoları ile sıcaklık düzenlenebilir. Sıcaklık düzenlemesi ve yalıtımı, birçok insan için yalnızca iç mekanları yaşanabilir ve konforlu hale getirmek için değil, aynı zamanda önemlidir. Aşırı sıcaklıkların olduğu veya sıcaklıkların önemli ölçüde dalgalandığı bölgelerde yaşayan insanlar için önemli olabilecek ısıtma ve soğutma faturalarını azaltmak açısından da çok önemli olabilir. Aynı nedenlerden dolayı bu karolar özel konutlarda ve özel mülkiyete ait binalarda kullanıldığı gibi okullar, hastaneler, kütüphaneler ve ofisler gibi kamu binalarında da kullanılmaktadır.

Mantar yer karolarının yanı sıra mantar duvar karoları da vardır. İnsanların mantar duvar karolarını estetik amaçlar dışında kullanmasının başlıca nedenlerinden biri de akustik amaçlıdır. Mantar duvar karosu, üretilen gürültünün yalıtılması gereken alanlarda veya dış kaynaklardan gelen gürültüden korunması gereken alanlarda kullanılabilir.

Çevreye yardım etmeye odaklanan insanlar için sürdürülebilir şekilde hasat edilmiş mantar yer karoları ve mantar duvar karoları mevcuttur. Bu tür mantar ürünleri, yeryüzüne olumsuz etki etmeyecek ve gerekli yeniden büyümeyi sağlayacak şekilde hasat edilir. Eko-tasarım ve yeşil tasarım konusunda uzmanlaşmış şirketler, genellikle bambudan, sürdürülebilir şekilde yetiştirilen ve hasat edilmiş diğer ağaçlardan ve hatta geri kazanılmış ahşaptan yapılmış zeminler dahil olmak üzere sürdürülebilir döşeme seçenekleri sunar. Mantar yer karoları bu gruptaki seçeneklerden sadece bir tanesidir.