Meşe Parkenin Avantajları Nelerdir?

ahşap parke fiyatları

İster tek bir odaya ister evin tamamına döşensin, meşe döşeme bir evin değerini artırabilecek sıcak ve çekici bir görünüm sağlar. Çoğu dekorla kolayca uyum sağladığı için çok yönlü bir döşeme seçeneğidir. Dayanıklı bir parke olarak aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Meşe zeminler halının aksine kiri ve tozu toplamaz ve gizlemez ve yüzey kolayca temizlenir.

Çoğu zaman, meşe güzelliği nedeniyle seçilir. Çoğu zaman, aslında yapay görünebilen birinci sınıf zemin kaplaması yerine daha pürüzlü, rustik bir görünüm seçilir. Her zevke uygun boyalar, cilalar ve cilalar mevcuttur ve meşe rengi doğal olarak yaşla birlikte derinleşir.

Meşe döşeme ucuz değil. Yine de bir evin değerini artırıyor, bu da onu iyi bir yatırım yapıyor. Parke zeminler, birçok ev alıcısı tarafından aranan bir incelik ve sıcaklık duygusu verir ve meşe zeminlerin montajı bir evin değerini önemli ölçüde artırabilir.

Meşe döşemenin bir başka avantajı da dayanıklılığıdır. Sadece minimum bakımla meşe hasara karşı direnir ve güzelliğini yıllarca korur. Meşenin gücüne rağmen, çizilmelere ve çizilmelere karşı savunmasızdır ve zemini kazıyabilecek sandalyelerin ve diğer mobilyaların ayaklarında ped kullanılması önerilir. Derin bir çizik veya oyuk olması durumunda, tüm zemin yerine yalnızca hasarlı levha veya levhaların değiştirilmesi gerekir.

Meşenin yüzeysel dayanıklılığının yanı sıra yapısal olarak da çok güçlüdür. Meşe döşeme yoğun ve sağlamdır, bu da onu mükemmel bir amortisör yapar. Levhalar ayrıca gevşemeye ve ayrılmaya karşı dayanıklıdır. Özellikle ak meşe mantara, böcek aktivitesine, neme ve durgun suya karşı dayanıklıdır, bu da onu mutfak ve banyolar için popüler bir seçim haline getirir.

Alerjisi olanlar için meşe döşeme bir başka önemli avantaj sağlar. Halıların aksine, ahşap zeminler toz tutmaz ve süpürge veya toz paspas ile kolayca temizlenir. Alerjenler evden uzaklaştırılır ve hastaları, aksi takdirde katlanmak zorunda kalacakları yıl boyunca semptomlardan kurtarır. Astım, egzama ve migren hastaları, halı yerine meşe döşemeyi seçerek benzer bir rahatlama bulabilirler.

Yenilenebilir bir kaynak olarak meşe ayrıca çevre dostu bir yapı malzemesi sağlar. Diğer yapı malzemeleriyle karşılaştırıldığında, meşe levhaları üretmek için sentetik malzemelerden yapılmış döşemelere göre daha az enerji gerekir. İnşaat malzemeleri için yetiştirilen ağaçlar da atmosferdeki karbondioksit seviyelerinin azaltılmasına yardımcı oluyor ve kereste talebi, orman alanlarının nakit mahsul tarımı için temizlenmesini engelliyor.