Selvi Zemin Döşemesi Nedir?

ahşap parke

Selvi döşeme, birçok ev sahibinin bir ev inşa ederken veya tadilat yaparken kullanmayı tercih ettiği popüler bir yumuşak ahşap döşeme türüdür. Selvi döşeme, iğne yapraklı Avustralya selvi ağaçlarından gelir. Öncelikle Avustralya, Queensland ve Yeni Güney Galler'de yetişen selvi ağaçları, kuru iklimlerde en iyi performansı gösterir. Kurak ortam ahşabı çok yoğun ve son derece sert yapar; "Yumuşak ağaç" terimi iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen herhangi bir ahşabı ifade eder, belirli bir ağaç türünün özel sertliğini gerektirmez.

İnşaatçılar, ahşabın sertliği nedeniyle konut ve ticari binalarda genellikle selvi döşeme kullanır. Selvi, kırmızı meşe döşemeden daha sert olan iğne yapraklı ağaçlardan yapılan tek yumuşak ahşap döşemedir. Avustralya selvi ağacı da tik ve maundan daha sert ama akçaağaçtan daha yumuşaktır.

Selvi ağacı kullanılarak yapılan zeminler çoğunlukla sarı renktedir ve birçok doğal koyu budak ve çizgi vardır. Selvi döşemedeki çeşitlilik, bir odanın dekoruna rustik bir his katar. Servi parkenin rustik, budaklı çam görünümü, onu kır mutfaklarında ve kayak evlerinde popüler bir seçim haline getiriyor. Zamanla zeminin doğal olarak koyulaşması ve eskimesi, selvi döşemeye kehribar veya bal rengi bir ton ekleyecektir.

Selvideki doğal budaklar ve işaretler, ahşabı yüksek trafikli alanlarda kullanım için iyi bir seçenek haline getirir. Avustralya selvi parke zeminleri, diğer daha parlak zeminler kadar kolay çizik ve ezik göstermez. Ahşabın doğal desenleri lekeleri ve aşınmaları gizleyerek onları daha az belirgin hale getirir.

Müteahhitler, ahşabın zımparalanması ve kesilmesi kolay olduğu için selvi döşeme ile çalışmayı çoğunlukla kolay buluyor. Selvi ağacı bazen kırılgan olabilir, bu nedenle ahşabın parçalara ayrılmamasını sağlamak için tahtaları yerine çivilerken montajcılar dikkatli olmalıdır. Deneme yanılma ve farklı açılardan çekiçleme, kurulum sırasında ahşabın bölünmesini önlemeye yardımcı olabilir. Selvi ile çalışma deneyimi olan ahşap döşeme uzmanlarının bu sorunla mücadele için kişisel yöntemler geliştirmesi daha olasıdır.

Selvi ağacı doğal olarak yüksek düzeyde özsu içerir, bu da döşemenin kurulumdan sonra düğüm deliklerinden reçine ifade etmesine neden olabilir. Bu sorunu en aza indirmek için, tesisatçılar genellikle zemini şeffaf bir koruyucu boya ile kaplamayı tercih ederler. Döşemeyi yağ ile bitirmek sorunu daha da kötüleştirebilir.

Selvi ağaçları o kadar yavaş büyür ki, ağaç korunan bir türdür. Sorumlu servi döşeme üreticileri, yeni ağaçlar dikerek ve yetiştirerek selvi ağacını sürdürülebilir bir şekilde büyütür ve hasat eder. Bu, ormansızlaşmayı önlemeye yardımcı olur ve ahşabın kalıcı bir şekilde tedarik edilmesini sağlar.