Sertağaç Zemin Kaplama Nedir?

ahşap parke fiyatları

Sertağaç kaplama, anjiyospermler olarak sınıflandırılan ağaçlardan elde edilen sert ağaçtan yapılmış bir ahşap üründür. Sert ağaçlar, diğer ağaç türlerinden daha yavaş büyüme eğilimindedir, sonuç olarak çok yoğun, yakın taneli ahşap gelişir ve bu tür ahşap, yüksek kalitesi, dayanıklılığı ve güzelliği nedeniyle değerlidir. Masif parke ile aynı estetik faydaların bazılarına sahip daha az maliyetli bir ürün olan parke kaplama pazarını açıklayan parke kullanmak da çok pahalıdır.

Kaplamalar, daha ucuz ahşap ürünlerden yapılmış bir arkalık üzerine yerleştirilmiş ince ahşap şeritlerden oluşur. Sert ahşap kaplama, kontrplak, sunta ve çeşitli diğer ürünler üzerine monte edilebilir. Kaplamalar ayrıca kakma için de kullanılabilir; örneğin, bir tür sert ağaçtan ince şeritler, başka bir ağaç türünden gelen katı sert ağaç parçalarından yapılmış bir dolabın içine yerleştirilebilir.

Kaplamalarda kullanılabilecek bazı yaygın sert ağaçlar şunlardır: kiraz, abanoz, maun, şimşir, kutsal, akçaağaç, tik, dişbudak, meşe ve kayın. Kaplama, kaplamanın görünümünü belirleyen kesim açısı ile ağaçtan kesilerek, testereyle kesilerek veya traş edilerek hasat edilebilir. Bazı kaplamalar ahşabın eğimine karşı kesildiği için daha pürüzlüdür, doğal varyasyonları vurgularken, diğerleri damar ile kesildikleri için daha düzgün ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir.

İnsanlar, diğer şeylerin yanı sıra mobilya, döşeme, kakma ve tezgahlar için parke kaplama kullanabilirler. Kaplama kullanmanın avantajı, kaplamanın masif sert ağaçtan daha ucuz olmasıdır ve kakma durumunda, kaplama kullanılması insanların çeşitli ahşap türleri ve renkleri ile desenler oluşturmasına olanak tanır. Kaplamalı mobilyalar, maliyetinin çok altında masif sert ağaçtan yapılmış ürünlere benzer bir görünüme sahiptir, bu da onu belirli bir görünüm ve his isteyen ancak bunu karşılayamayan insanlar için çekici kılmaktadır.

Kaplama levhaları, kaplamayı kendileri uygulamak isteyenler için kereste şirketlerinden ve bazı ev gereçleri mağazalarından satın alınabilir. Kaplama levhalar, mevcut bir nesneyi yenilemek veya yeniden işlemek için veya yeni tamamlanmış bir projeyi bitirmek için kullanılabilir ve ayrıca inleyler için de kullanılabilirler. Kaplama levhaları ile çalışırken, insanlar, parke kaplamanın iki tarafının genellikle farklı göründüğünü ve kaplamaların, tamamen ham kaplamadan, tutturma için yapışkan sırtlı ürünlere ve dışarı bakacak şekilde bitmiş bir yüzeye kadar çeşitli kaplamalarda geldiğini hatırlamalıdır.