Sisal Döşeme Nedir?

sisal halı nedir

Sisal döşeme, başlangıçta Yeni Dünya bitkisi olan etli bir bitki olan sisal veya Agave sisilana'dan yapılan halıdır. Sadece sisal zemin kaplaması için değil, diğer birçok ürün için de sisal üretimi, özellikle Brezilya ve Afrika'da çok sayıda sisal çiftliği kurulmasına yol açmıştır. Bir lif olarak, bugün dünyada sadece pamuk üretimi sisal'i geçmektedir ve bitki için bazı önemli avantajlar vardır, çünkü varsa az sayıda pestisit gerektirir ve hatta herbisitlerle tedavi edilmesi gerekmeyebilir.

Birçok insan sisal döşemeyi, özellikle de çeşitli halıları sever çünkü çok dayanıklı olma eğilimindedir, rengi iyi alır ve düzenli vakumlama dışında çok az bakım gerektirir. Sisal lifleri, yünün daha yumuşaklığını sisal tarafından oluşturulan daha dayanıklı dokularla birleştiren bir döşeme oluşturmak için yünle de karıştırılabilir. Sisal döşeme, evin yoğun trafik alan alanlarında biraz sorunlu olabilir. Bu gibi durumlarda matlaşabilir. Lifler genişleyebileceği veya büzülebileceği için düzenli olarak suya maruz kalması da zahmetlidir. Bu nedenle banyolarda veya evlerin ana girişlerinde sisal döşeme kullanmamalısınız.

Öte yandan, sisal döşeme, diğer bazı elyaf halılardan tipik olarak daha düşüktür ve statik elektriğe karşı dayanıklıdır, bu nedenle kiri çekmez. Yine de kilimler tam olarak “ucuz” değil. Kaliteli bir geniş alan halısı 200-500 ABD Doları (USD) arasında herhangi bir yere mal olabilir.

Çok şey tasarıma da bağlıdır. Çoğu sisal döşemede, oldukça düz olma eğiliminde olan kilim dokumasını görebilirsiniz. Yine de örgüler gerçekten farklı olabilir ve çok sayıda iplik (kenevir) dokusunu son derece güzel olabilen desenlerde bir araya getirebilirsiniz. Birçoğu, sisal'i sevme nedenlerinden birinin hala doğal görünmesi ve zanaatkar bir çekiciliği olduğunu iddia ediyor. Sisal kilimler genellikle seri olarak üretilse de, "ev yapımı" bir görünüme sahiptir ve çok renkli eski örgülü kilimlere benzeyebilir.

Çoğu insan duvardan duvara halı tarzında sisal döşeme satın almaz. Bunun yerine, diğer kilimlerin üzerine veya karo veya ahşap zemin üzerine kilim (ve genellikle ihtiyacınız olan özel ebatlarda sipariş verebilirsiniz) döşeyebilirler. Pek çok insan, sisal'in ahşap üzerindeki birleşik görünümünü gerçekten seviyor ve özellikle sisal'in ahşap döşemeye verdiği koruyucu kaliteyi övüyor.

Çoğu durumda, lateksle desteklenmiş olsalar da, sisal kilimlerin altına gitmek için bir kilim altlığı satın almanız gerekecektir. Sert bir yüzeyi kaplamak için sisal halıları satın alıyorsanız, ayakta dururken biraz daha fazla rahatlık için hafif yastıklı bir ped düşünebilirsiniz. Peluş veya yoğun yastıklı halı üzerinde, bir sisal halı muhtemelen kaymayı önlemek ve altındaki halıyı korumak için sadece ince bir halı yastığına ihtiyaç duyar.