Vinil Kompozisyon Karo Nedir?

vinil karolar

İki tür vinil bileşimli karo, vinil asbestli karolar (KDV) ve vinil bileşimli karo veya VCT vardır. Asbeste bağlı sağlık sorunları nedeniyle vinil asbest karo üretimi 1982 yılında durdurulmuştur. Vinil bileşimli karo, öncelikle ticari uygulamalarda kullanılan bir döşeme malzemesidir. Döşeme, değişen derecelerde kayma direnci sunan farklı yüzeylerde mevcuttur.

Vinil bileşimli karo yapmak için kullanılan üretim süreci, vinil yongaları katı döşeme tabakalarına dönüştürür. Vinil yongalara ısı uygulanıyor ve daha sonra tabakalar halinde presleniyor. Ardından, bir makine levhaları karolar halinde keser. Vinil bileşimli karonun en yaygın boyutu, kalınlığı 1/8 inç (0.32 cm) olan 12 x 12 inç (30.48 cm) karedir. Fayanslar paketlenir ve dünyanın her yerindeki müşterilere gönderilmek üzere hazırlanır.

Kurulum sırasında, genellikle bir tebeşir çizgisi ile zeminin yüzeyine bir ızgara veya desen aktarılır. Bu ızgara, karoların düz ve uygun hizada çalışmasını sağladığı için kurulum sırasında çok önemlidir. Sonraki çalışanlar, geçerli döşeme alanı üzerine VCT için tasarlanmış belirli bir yapıştırıcı türünü yaymak için standart bir V-çentikli mala kullanır. Daha sonra fayanslar yerine oturtulur. Fazla yapıştırıcıyı çıkardıktan sonra, iyi bir bağ oluşturmak için zemine baskı uygulamak için ağırlıklı bir rulo kullanılır.

Dayanıklılığı ve yüksek aşınma direnci, vinil bileşimli karoyu hastanelerde, mağazalarda ve diğer yoğun trafik alanlarında kullanım için çekici ve pratik bir döşeme malzemesi haline getirir. Doğru bakım, zeminin parlaklığını korumasına yardımcı olmak için düzenli olarak cilalamayı ve cilalamayı gerektirir. Cila veya cila, zeminin küçük hasarlara karşı korunmasına yardımcı olur. Hasar gören karolar basitçe kaldırılır ve yeni bir karo ile değiştirilir.

Periyodik olarak, fazla kiri, yağı veya kiri temizlemek için bir tampon makinesi de kullanılmalıdır. Makine, birikimi kesen özel boyutlu pedleri döndürür. Zemin bakımında kullanılan diğer bir işlem, istenmeyen dolgu macunu ve/veya balmumu birikimi katmanlarını çıkarmak için zemine bir kimyasal uygulamayı içeren sıyırma işlemidir. Bu şekilde bakımı yapılan bir vinil bileşimli karo zemin, uzun yıllar boyunca çekici ve kullanışlı kalabilir.