Zemin Parlatıcı Nedir?

ahşap zemin kaplama

Zemin cilalayıcı, halısız zeminleri temizleyen ve cilalayan bir cihazdır. Bu tür bir cihaz, yüzeyi temizlemek için yüksek hızlarda dönen bir parlatma pedi içeren geniş bir tabana sahiptir. Mermer, muşamba veya parke - dönen ped tarafından zarar görmeyecek türden yüzeyler - bir tutamak kullanılarak yönlendirilir. Zemin cilalama makineleri, ev tipi ünitelerden motora güç sağlamak için propan kullanan ve endüstriyel büyüklükteki alanlar için uygun olan büyük cilalayıcılara kadar boyut olarak değişir. Bu büyük zemin cilalama cihazları, ofis binaları, süpermarketler, hastaneler ve okul tesislerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir zemin cilalayıcı üzerindeki döner ped, ünitenin özelliklerine bağlı olarak genellikle dakikada 1.500 ila 3.500 kez döner. Parlatma pedi ne kadar hızlı dönerse, zemin o kadar hızlı temizlenir. Yüzey, bir zemin cilalayıcı ile geleneksel bir zemin tamponuna göre daha hızlı temizlenebildiğinden, temizlik personeli diğer görevler için daha kısa sürede serbest bırakılır. Endüstriyel ortamlarda kullanılan zemin cilalayıcıların daha büyük versiyonları 200 pound (90 kg) veya daha fazla ağırlığa sahip olabilir. Operatörün cihazı hareket ettirmesine yardımcı olmak için genellikle elektrikli tekerleklere sahiptirler.

Zemin cilalayıcılar, propan, pil ve kablolu elektrikli zemin cilalayıcılar dahil olmak üzere bir dizi farklı güç kaynağına sahiptir. Her türün avantajları ve dezavantajları vardır ve bu nedenle genellikle ünitenin kullanılacağı alan için seçilir. Örneğin, kablodan daha büyük veya elektrik prizi olmayan alanlar için kablosuz bir zemin cila makinesi kablolu bir elektrikli cila makinesinden daha iyi bir çözüm olabilir. Ek olarak, bazı zemin türleri çok hızlı dönen cilalayıcılardan zarar görebilir, bu nedenle kullanıcılar doğru cilalayıcı tipini zeminle eşleştirmelidir.

Bir zemin cilalayıcı kullanmadan önce bazı hazırlıklar gereklidir. Zemine veya cilalayıcıya zarar verebilecek aşındırıcı unsurları sınırlamak için makine kullanılmadan önce zeminlerin genellikle paspaslanması gerekir. Ayrıca, perdah makinesine veya zemine zarar verebilecek arızaları ve arızaları önlemek için ünitelerin uygun şekilde bakımının yapılması gerekir. Her tür zemin cilalayıcının, temizleme pedi de dahil olmak üzere, tekrarlanan kullanımdan sonra değiştirilmesi gereken değiştirilebilir parçaları vardır.