Zemin Yalıtımı Nedir?

ahşap zemin kaplama

Zemin yalıtımı, bir zemine monte edilen yalıtımdır. Zemin yalıtımı yapmak enerji maliyetlerini azaltabilir, bir evi daha verimli hale getirebilir ve bir evin uzun ömürlü olmasına katkıda bulunabilir. Her ortam için ideal olmasa da, zemin yalıtımı bazen büyük bir fark yaratabilir. Isıyı eve geri döndürmek için yansıtıcı folyo gibi katmanlı malzemeler de dahil olmak üzere zemin yalıtımında çok sayıda malzeme kullanılabilir, zemini sıcaklık değişimlerinden izole etmek için fiberglas yalıtımla desteklenir.

Tarihsel olarak, zeminler ısının yükseldiği iddiasıyla yalıtılmadı, bu nedenle insanlar enerjilerini, sıcak hava bir evin içinden yukarı doğru hareket ederken oluşabilecek tavan ve duvarlardan ısı kaybını önlemeye odaklamalıdır. Bununla birlikte, döşemenin altındaki alan iklim kontrollü olmadığında döşeme yoluyla ısı kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle, bir zemini yalıtmayı ihmal etmek, daha yüksek enerji faturalarına katkıda bulunabilir, çünkü ısıtma sistemlerinin alanı sıcak tutmak için daha fazla çalışması gerekecektir.

Aşağıdaki alan ısıtılmıyorsa ve tamamen havalandırılıyorsa, zemin yalıtım için iyi bir adaydır. Örneğin, bitmiş bir bodrum ile bir ev arasında olduğu gibi, ısıtılan alanlar arasında yalıtım oluşturmak, insanlar gürültü kontrolü konusunda endişe duymadıkça anlamlı değildir. Kötü havalandırılan bir alanı yalıtmak, zeminin içinde ve altında nemi hapsedebilir ve bu da eve zarar verebilir. Aynı şekilde, zeminin altındaki alan ıslaksa, zemin yalıtımı yapılmadan önce uygun drenaj ile donatılması gerekir, aksi takdirde nem sorun olabilir.

Zemin yalıtımı, bazı döşeme türlerine üflenebilir veya keçe şeklinde manuel olarak monte edilebilir. Döşemeye bağlı olarak kullanılabilecek birkaç yaklaşım vardır. Zeminlerini yalıtmak isteyenler, bir müteahhitle yalıtım seçenekleri hakkında konuşmalı ve müteahhitten zemin yalıtımının mantıklı bir seçim olduğundan emin olmak için evlerini değerlendirmesini istemelidir.

Zemin yalıtımı ile ilgili düşünülmesi gereken bir şey, sıcak zeminlerin bir evde konforu artırabilmesine rağmen, zemini uygun şekilde yalıtmanın maliyeti, daha az verimli bir evle ilişkili maliyetlerden daha ağır basabilir. İnsanlar boşa harcanan enerji fikrinden hoşlanmadıkça veya soğuk zeminleri özellikle sinir bozucu ve rahatsız edici bulmadıkça, küçük tasarruflar buna değmeyebilir. Zemin yalıtımının enerji maliyetlerinde ne kadar tasarruf sağlayacağını belirlemek ve tasarrufun bulunabileceği diğer alanları belirlemek için bir enerji denetimi yapılabilir.